Committees

Committee chairs are appointed by the AERC President. Feel free to contact any member of the following committees if you have any questions or comments.

Link to AERC Committee Charters

Email the Competition Committee chairs or the entire committee via Competitions Committee Contact Form

 

Naomi Preston, Co-Chair, Baker City, OR

Vance Stine, C0-Chair, Clover, SC

Linda Hamrick, Irons, MI

Dawn Hilliard, Sugarloaf, PA

Terry Woolley Howe, Descanso, CA

Lisa Schneider, Agoura, CA

Jessica Huber, Gooding, ID

Email the Education Committee chair or the entire committee via Education Committee Contact Form

 

Tami Rougeau, Chair, Reno, NV

Andrew Gerhard, Meadow Vista, CA

Jennifer Niehaus, Cloverdale, CA

Naomi Preston, Baker City, OR

Annie Whelan, Louisa, KY

Lara Worden, Newton, NC

To find a mentor in your region, go to the Regional Mentors Page

Robert Ribley, Chair, Dunnellon, FL, Email Robert Ribley

Email the Executive Committee via Executive Committee Contact Form

 

All AERC Officers

Lisa Schneider, Agoura, CA

See Endurance News, phone the AERC office, or check the online Member Lookup Page for contact information

 

Mollie Krumlaw-Smith, Chair, Maineville, OH

Nick Kohut, DVM, Gap, PA

Robert Marshall, DVM, Kenna, WV

Kelly Williams Stehman, Chair, Pleasanton, KS

Non-Sanctioning Regional Directors

See Endurance News, phone the AERC office, or check the online Member Lookup Page for contact information

 

Tom Rajala, Chair, Hillsborough, NC

Shawn Polke, Vice Chair, Lake Mary, FL

Jan Stevens, Secretary, Ashland, MT

Advisors: Lynn Kenelly, Annie Whelan

Central Region Reps

Emmett Ross

Midwest Region Reps

Ann Marie Barnett & Connie Caudill

Mountain Region Reps

OPEN

Northeast Region Reps

OPEN

Northwest Region Reps

DeWayne Brown & Jala Neufeld

Pacific Southwest Region Reps

Anastassia Savini

Southeast Region Reps

Kaleigh Kozdras

Southwest Region Reps

Karen Binns-DiCamillo

West Region Reps

Teresa Cross & Dublin (Tinker) Hart

Email the Junior and Young Rider Committee via Junior Committee Contact Form

 

Chair: Maribel Paulson, Fairacres, NM

Connie Caudill, Henryville, IN

Samantha Ellis, Newcastle, CA

Elizabeth Farina, Davidsonville, MD

Alanna Frank, Vinita, OK

Mary Jane Fridley, Cave Creek, AZ

Naomi Preston, Baker City, OR

Tami Rougeau, Reno, NV

Lisa Schneider, Agoura, CA

Ann Usher, Eagle, WI

See Endurance News, phone the AERC office, or check the online Member Lookup Page for contact information

 

Barbara Baris, Co-Chair, Fort White, FL

Dee McDonald, Co-Chair, Finchville, KY

Lisa Siderman, Malibu, CA

Email the Membership Committee chair or the entire committee via Membership Committee Contact Form

 

Kathleen Henkel, Chair, Auburn, CA

Mary Howell, New Kent, VA

Griffin Keller, Green Bean Endurance Program Director, Charlottesville, VA

Keith Kibler, Marion, IL

Angie Mikkelson, Scranton, ND

Deb Moe, Emerald, WI

Tim Worden, Newton, NC

Email the National Championship Committee chair or the entire committee via National Championship Committee Contact Form

 

Connie Caudill, Chair, Henryville, IN

Diane Connolly, Lovettsville, VA

Terry Woolley Howe, Descanso, CA

Heather Reynolds, Dunnellon, FL

Melissa Ribley, Dunnellon, FL

Robert Ribley, Dunnellon, FLA

Jan Stevens, Ashland, MT

Cindy LaRoy Young, Fisherville, KY

Email the Protest and Grievance Committee chair or the entire committee via Protest and Grievance Committee Contact Form

 

Diane Rowley, Chair, Louisville, KY

Bianca Chevalier, North Bend, OR

Michael Peralez, DVM, Arcadia, CA

Debbie Schultz, Harleysville, PA

Dennis Sousa, Hydesville, CA

Email the Research Committee chair or the entire committee via Research Committee Contact Form

 

Margaret Brosnahan, DVM, PhD, Chair, Scottsdale, AZ

Leslie E. Anderson, PhD, Longmont, CO

Michael Davis, DVM, Edmond, OK

Trisha Dowling, DVM, St. Denis, Sask., Canada

Melissa Esser, DVM, East Lansing, MI

Jonathan H. Foreman, DVM, Urbana, IL

Susan Garlinghouse, DVM, Cool, CA

Jerry Gillespie, DVM, Hopland, CA

Jennifer Gold, DVM, Palouse, WA

Kenneth L. Marcella, DVM, Clermont, GA

Jeanette Mero, DVM, Mariposa, CA

Victoria Olsen-Mikitowicz, DVM, Tucson, AZ

Yvette Nout-Lomas, DVM, Laporte, CO

Meg Sleeper, VMD, Frenchtown, NJ

Cheryl Van Deusen, New Smyrna Beach, FL

Email the Ride Managers Committee chair or the entire committee via Ride Managers Committee Contact Form

 

Jan Stevens, Chair, Ashland, MT

Carlene Benson (NW), Salem, OR

Louise Burton (CT), Okmulgee, OK

Connie Caudill (MW), Henryville, IN

Jessica Cobbley (NW), Arco, ID

Diane Connolly (NE), Lovettsville, VA

Lancette Koerner (SW), Mesa, AZ

Mollie Krumlaw-Smith (NE), Maineville, OH

Barb Kurti (MW), Grandville, MI

Debby Lyon (PS), San Luis Obispo, CA

Gretchen Montgomery (PS), Bridgeport, CA

Susie Schomburg (MT), Wheatland, WY

Khristin Seymore-Norsworthy (CT), Daingerfield, TX

Carol Thompson (SE), Mims, FL

Crysta Turnage, (W) Spanish Springs, NV

Nick Warhol (W), Hayward, CA

Cindy LaRoy Young, (SE) Fisherville, KY

Email the Rules and Bylaws Committee chair or the entire committee via Rules and Bylaws Committee Contact Form

 

Tim Worden, Chair, Newton, NC

Michael Campbell, Salado, TX

Nick Kohut, DVM, Gap, PA

Lisa Schneider, Agoura, CA

Christoph Schork, Moab, UT

Vance Stine, Clover, SC

Laurie Underwood, Grovetown, GA

Email the Sanctioning Committee via Sanctioning Committee Contact Form

 

Connie Caudill, Chair, Henryville, IN

All Regional Sanctioning Directors

Email the Technical Committee via Technical Committee Contact Form

 

Eric Rueter, Chair, Lenoir City, TN

Alanna Frank, Vinita, OK

Stace Moss, Bend, OR

Email the Trails Committee chairs or the entire committee via Trails Committee Contact Form

 

Monica Chapman, Co-Chair and State Trails Advocate Liaison, Pleasanton, KS

Dawn Hilliard, C0-Chair and Trails Grant Liaison, Sugarloaf, PA

Alison Farrin, Ramona, CA

Bridget Helms, Sundance, WY

Deirdre Monroe, Santa Fe, NM

Tami Rougeau, Reno, NV

Doug Shearer, DVM, Ocala, FL

Robert Sydnor, Fair Oaks, CA

Tony Troyer, Earlville, IL

Alex Uspenski, Trail Master Program Coordinator, Rock Creek, OH

State Trails Advocates  (See Trails Experts page for State Trails Advocates.)

Email the Veterinary Committee chair via Veterinary Committee Contact Form

 

Jeanette Mero, DVM, Co-Chair and Drug Testing Subcommittee Chair (W), Mariposa, CA

Melissa Ribley, DVM, Co-Chair (SE), Dunnellon, FL

 

Margaret Brosnahan, DVM, PhD (SW), Scottsdale, AZ

Dan Chapman, DVM (W), Blue Lake, CA

Maureen Fehrs, DVM (MW), Michigan City, IN

Nick Kohut, DVM (NE), Gap, PA

Dave Nicholson, DVM (MT), Lewis, CO

Michael Peralez, DVM (PS), Arcadia, CA

Dennis Seymore, DVM (CT), Daingerfield, TX

Ann Stuart, DVM (SE), Barnardsville, NC

 

Appointed Members:

Karina Cox, DVM (W), Sacramento, CA

Trisha Dowling, DVM (MW), St. Denis, Saskatchewan, Canada

Lindsay Fisher, DVM (NW), New Plymouth, ID

Susan Garlinghouse, DVM (W), Cool, CA

Meg Sleeper, VMD (NE), Frenchtown, NJ

 

Lifetime Members:

Jim Bryant, Jr., DVM (NW), Monroe, WA

Jerry Gillespie, DVM (W), Hopland, CA

Non-Vet Member: Jan Stevens, Ashland, MT

Email the Welfare of the Horse Committee via Welfare of the Horse Committee Contact Form

 

Duane Barnett, DVM, Chair, Mocksville, NC

Laurie Underwood, Chair, Grovetown, GA

Barbara Baris, Fort White, FL

Heather D. Caplan Brass, DVM

Michael Campbell, Salado, TX

Karina Cox, DVM, Hanford, CA

Wesley G. Elford, DVM, Mayville, WI

Gwen Hall, DVM, Woodland Park, CO

Nick Kohut, DVM, Gap, PA

Marcia Hefker-Miles, Raton, NM

Maria Muzzo, Clifton, VA

Sheryl O’Brien, Rush City, MN

Joanne Thacher, DVM, Fallbrook, CA

Updated 9/9/21

Back to top